piątek, 20 listopad 2015 14:43

"Czytamy sobie w bibliotece" w Chróstniku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nawyk czytania i zapał do książek kształtujemy od najmłodszych lat. Biblioteka w Chróstniku również włączyła się do udziału w akcji „Czytam sobie w bibliotece”, promując naukę samodzielnego czytania wśród dzieci na różnych poziomach umiejętności.

Pierwsze warsztaty przeprowadzono w oparciu o książeczki „Syrop maga Abrakadabry” Wojciecha Widłaka oraz „Skarb Arubaby” Małgorzaty Strzałkowskiej. Po zapoznaniu się z treścią pierwszej książki, dzieci tworzy własne zaklęcia z przygotowanych wcześniej sylab oraz sprawdzały ile magii jest w słowach „proszę” i „dziękuję” świetnie się przy tym bawiąc.

W drugiej części warsztatów rozwiązywały rebus i szukały ukrytego skarbu, wskazując balony, w których ukryte były mapki naprowadzające do jego odnalezienia. Młodszym dzieciom w rozszyfrowywaniu mapki pomagały wolontariuszki, starsze doskonale radziły sobie same.

Tematem zajęć drugiego spotkania była podróż inspirowana książką Rafała Witka „Maja na tropie jaja”. Na zajęciach rozmawiano o różnych aspektach podróży: o tym dlaczego ludzie podróżują, czym podróżują, o dokumentach niezbędnych w podróży. Po otrzymaniu biletów i paszportów, dzieci w swej wyobraźni przenosiły się w różne niesamowite miejsca, nie opuszczając murów biblioteki. A sprawiło im to mnóstwo frajdy.

Po pewnym czasie do biblioteki „przywędrowała” kwoka oraz kura nioska z kogutem. W czasie gdy wolontariuszki czytały książkę, z jaj wykluły się śliczne żółte kurczęta, a kura nioska sprawiła dzieciom wiele radości znosząc jajka niespodzianki.

Było bardzo wesoło, a wszyscy uczestnicy za udział w zajęciach otrzymali specjalne teczki „Czytam sobie w bibliotece” z materiałami zachęcającymi do czytania.

Serdecznie dziękuję wolontariuszkom, Natalii i Dominice za pomoc w prowadzeniu zajęć.

AS/WO

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .