piątek, 06 listopad 2015 17:14

"Czytamy sobie w bibliotece" w Miłoradzicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat ponieważ na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie”.

W związku z udziałem w akcji „Czytam sobie w bibliotece”, biblioteka w Miłoradzicach przeprowadziła trzy spotkania z dziećmi. Jedno z nich odbyło się z udziałem dzieci z Punktu Przedszkolnego w Miłoradzicach, które zawsze bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę. I tak w dniu 30 września o godzinie 9.30 rozpoczęto przygodę z książką Wojciecha Widłaka pt. „Syrop maga Abrakabry”. Wykorzystując zakupiony z funduszu Rady Sołeckiej wsi Miłoradzice projektor z ekranem, zapoznano dzieci z ilustracjami i treścią książki. W dalszej kolejności miały za zadanie własnymi słowami opowiedzieć bajkę zaczynając od słów: dawno, dawno temu, w pewnym dalekim kraju żył......Potem, korzystając z załączników scenariusza, dopasowywały opisy do ilustracji. Przy słuchaniu arabskiej muzyki, obejrzały również prezentację, która przedstawiała najpiękniejsze pałace i mekki świata. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały zawieszki na drzwi z napisem: „Zajęte! Czytam sobie”.

Drugie spotkanie odbyło się w dniu 8 października, a udział w nim wzięło pięcioro stałych czytelników biblioteki w wieku od 6 do 8 lat. Warsztaty odbyły się w oparciu o książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „Skarb Arubaby”. Dzieci po kolei głośno czytały tekst, rozwiązywały zagadkę – szyfr wskazujący miejsce ukrytego skarbu oraz rebus. Książka bardzo im się podobała i były ciekawe innych z tej serii. Kilka wypożyczyły sobie do przeczytania w domu. Na koniec uczestnikom wręczono teczki „Czytam Sobie bibliotece”, które biblioteka otrzymała w ramach udziału w projekcie „Czytam sobie w bibliotece” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo Egmont.

Ostatnie, trzecie spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Osieku, z wykorzystaniem książki Rafała Witka „Maja na tropie jaja” , a wzięło w nim udział szesnaścioro uczniów w wieku 5- 7 lat. Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom cel swojej wizyty oraz ofertę książek dostępnych w serii „Czytam sobie”. Następnie przeczytała tekst książki. Dzieci bardzo uważnie wsłuchiwały się i zapamiętywały najważniejsze szczegóły, co wykorzystały później w rozwiązywaniu testu znajdującego się na końcu książki. Następnie rozpoczęto przygotowania do wyprawy, wybierając z wydrukowanych ilustracji te, które są niezbędne w podróży. Ponieważ dzieci mają nieograniczoną fantazję, nie obeszło się bez śmiesznych pomysłów - każde z nich miało swoją wizję podróżowania.

Na zakończenie młodzi czytelnicy otrzymali teczki „Czytam Sobie w bibliotece”, zrobiono wspólne, pamiątkowe zdjęcie. W związku z dużym zainteresowaniemserią książki pozostawiono w depozycie w bibliotece szkolnej.

RM

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .