środa, 09 wrzesień 2015 22:58

Czytaliśmy "Lalkę"

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Nasza gmina po raz trzeci uczestniczyła w Narodowym Czytaniu zainicjowanym w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Wydarzenie w dniu 5 września zainaugurował pan prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką o godz.11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa w tym dniu czytała cała Polska.

 

Kameralne spotkanie z udziałem zespołu Leśne Echo z Raszówki oraz użytkowników biblioteki i zaproszonych gości zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Raszówce. Po krótkim powitaniu, odczytano list wysłany jeszcze przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników Narodowego Czytania, w którym czytamy o konieczności stworzenia ponadpokoleniowej wspólnoty czytelników, aby z roku na rok wzrastał poziom czytelnictwa w Polsce.

Najaktywniejsza czytelniczka młodego pokolenia biblioteki w Raszówce Julia Ickiewicz wyjaśniła złożone znaczenie tytułu „Lalka”, a następnie czytano najciekawsze fragmenty powieści, również z podziałem na role, przeplatane melodią z filmu „Lalka”. A przepiękna interpretacja tekstów przez czytających, w kawiarnianym klimacie pozwoliła nam przenieść się w epokę pozytywistycznej Warszawy i przypomnieć sobie historię skomplikowanej miłości bogatego kupca Stanisława Wokulskiego do pięknej arystokratki Izabeli Łęckiej. Dopełnieniem przedstawienia były utwory - polonez patriotyczny „Pamięć w nas” i „Ciernista róża” w wykonaniu zespołu Leśne Echo oraz piosenka „Sen o Warszawie”, którą zaśpiewała pani Czesława Wrona.

Na pamiątkę spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali "SMSy" z cytatami od pana Prusa.

Można było obejrzeć przygotowaną wystawę pamiątkowych zdjęć Bolesława Prusa, poznać jego biografię oraz zapoznać się z nową ofertą książek z Dużą Czcionką, dostępnych w bibliotekach, których zakup został dofinansowany przez Fundacje KGHM Polska Miedź. Bibliotekarz udzielał również informacji o ibukach czyli bezpłatnych książkach dostępnych przez internet dla naszych czytelników.

Jak zapowiedział pan prezydent Duda - w przyszłym roku o temacie Narodowego Czytania zadecydują Polacy. Tytuł dzieła poznamy 1 lutego - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Raszówce

Wybór tekstów literackich i reżyseria - pani Maria Wolak

Wybór fragmentów muzycznych i aranżacja – pan Witold Klocek

Wystąpili:

- Zespół Leśne Echo z Raszówki,

- radna z Miłoradzic – pani Sylwia Pęczkowicz-Kuduk,

- radny z Raszówki – pan Marcin Nyklewicz,

- sołtys wsi Raszówka – pan Tadeusz Kosturek,

- Julia Ickiewicz – czytelniczka biblioteki,

- pan Michał Rybiński z Raszówki – czytelnik biblioteki,

- pani Małgorzata Leleń z Karczowisk – czytelniczka biblioteki,

- pani Izabela Tyrcz ze Składowic – bibliotekarz,

- pani Wanda Krysztofińska z Karczowisk – czytelniczka biblioteki,

- pan Witold Klocek kierownik artystyczny zespołu „Leśne Echo”,

- pan Wojciech Wojtałowicz z Lubina – pracownik GOK w Raszówce.

 

Info: WO, zdjęcia: IT

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .