wtorek, 13 październik 2015 15:52

„Księgi Jakubowe” nagrodzone Nike

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Książka Olgi Tokarczuk to niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — „Księgi Jakubowe” imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe.

Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.
Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Oldze Tokarczuk gratulujemy drugiej już Nagrody Nike (przypomnijmy, że pierwszą dostała w 2008 roku za „Biegunów”), a naszym Czytelnikom z całego serca „Historie Jakubowe” polecamy! Książkę można wypożyczyć w bibliotece w Raszówce oraz placówkach filialnych w Chróstniku, Miłoradzicach, Niemstowie, Oborze i Księginicach.

Zapraszamy!

Źródło: Azymut.pl, LubimyCzytac.pl
fot. Wojtek Wojtkielewicz.

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .