wtorek, 16 czerwiec 2015 23:47

Na tropie tajemnic

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W tym roku projekt „Z książką na walizkach” organizowany był po raz dwunasty. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”. Z tej okazji gościem biblioteki w Oborze była Katarzyna Ryrych, która spotkała się z młodzieżą naszego gminnego gimnazjum.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce po raz kolejny wzięła udział w projekcie, którego główną ideą jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek.

W ramach akcji, 9 pisarzy i 1 ilustrator książek dla dzieci i młodzieży zaproszonych do realizacji projektu, w ciągu trzech dni odbyli szereg spotkań w bibliotekach, szkołach czy ośrodkach kultury, rozmawiając o literaturze, o książkach i zachęcając młodych do odwiedzania bibliotek.

A byli wśród nich: Ałbena Grabowska –Grzyb, Beata Ostrowicka, Marcin Pałasz, Romuald Pawlak, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko, Agnieszka Tyszka, Paweł Wakuła, Rafał Witek i Joanna Zagner-Kołat.

Inauguracja projektu miała miejsce we Wrocławiu, a finał odbył się w Polkowicach 13 czerwca.

Organizatorami projektu byli – Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach, Wydawnictwo Literatura oraz Akapit Press. Współorganizatorami – ponad 40 dolnośląskich bibliotek publicznych, a wśród nich biblioteka w Raszówce.

Spotkanie zorganizowano w bibliotece w Oborze z panią Katarzyną Ryrych – pisarką, poetką, nauczycielką języka angielskiego i malarką w jednej osobie. Słuchaczami była młodzież Gimnazjum w Lubinie. Pisarka opowiadała o sobie, o swoich książkach, o tym jak powstają m.in. o książce pt. „ Denim blu” i dorastaniu w czasach PRL-u, o książce pt. „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wszystkich opowieści i chętnie włączali się w rozmowę. Po spotkaniu mogli kupić książkę z autografem autorki, otrzymali również "Walizkę" - okolicznościową gazetkę XII edycji Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami.

Pani Ryrych pisze dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Jest dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego im. AstridLindgren za książkę „Wyspa mojej siostry” i ciekawej opowieści „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach przypodłogowych”.

Podczas spotkania autorskiego miała miejsce wystawa prac zgłoszonych do konkursu towarzyszącego akcji „Z książką na walizkach”, o którym napiszemy w następnym artykule.

 

Projekt „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”

dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

orz Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Polkowic

Info: WO, zdjęcia IT

Źródło: Wyd. Literatura, DBP we Wrocławiu

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .