wtorek, 10 luty 2015 15:37

Nowy, przyjazny dla użytkowników elektroniczny katalog książek Biblioteki w Raszówce oraz jej filii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Biblioteka w Raszówce wraz z filiami rozpoczęła proces wdrażania systemu Mak+ (MakPlus), który  jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki pod koniec 2012 roku. System daje możliwość stworzenie w pierwszej kolejności elektronicznego katalogu bibliotecznego, a następnie bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

Praca bibliotekarzy oraz korzystanie z katalogu przez czytelników odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Dlatego obecnie każdy zainteresowany czytelnik ma możliwość jedynie wyszukania danego tytułu czy autora książki korzystając z komputera z dostępem do Internetu w domowym zaciszu. Dodatkowe opcje, jakie daje katalog w systemie Mak+, jak np. rezerwowanie danej książki, dostępne będą po wprowadzeniu całego księgozbioru GBP w Raszówce oraz filii do systemu.

Wraz z Nowym Rokiem zmieniony został wygląd formularza wyszukiwania książek w bazie bibliotek korzystających z MAKa+. Jest szybciej, przejrzyściej i wygodniej.

Baza katalogowa książek biblioteki w Raszówce oraz jej filii obejmuje na dzień dzisiejszy blisko 50 % (17 000 książek) księgozbioru. Dane nowych książek wprowadzane są na bieżąco, pozostałe, starsze pozycje, sukcesywnie powiększają katalog.

Zachęcamy do korzystania, przeglądania, poszukiwania książek w nowym, przyjaznym elektronicznym katalogu: kliknij tutaj

Dodatkową korzyścią dla czytelników jest integracja katalogu książek w systemie Mak+ (szukamksiążki.pl) i portalu lubimyczytać.pl

Wspólne działanie serwisu lubimyczytać.pl oraz Instytutu Książki ma na celu popularyzację czytelnictwa poprzez zwiększenie informacji o książkach oraz o ich dostępności w polskich bibliotekach.

Dzięki współpracy Instytutu Książki i lubimyczytać.pl – największej społeczności czytelników w Polsce, na stronach szukamksiążki.pl w szczegółach wyników wyszukiwania książek pojawiły się oceny książek wystawiane przez społeczność lubimyczytać.pl. Mamy nadzieję, że nowa funkcjonalność pomoże naszym Czytelnikom w wyborze książek do przeczytania.

Dodatkowo w serwisie lubimyczytać.pl na stronie każdej książki pojawiła się informacja ‘Gdzie wypożyczyć?’, która po wybraniu województwa i kliknięciu ‘szukaj’ przekierowuje do szukamksiążki.pl, gdzie pozwala sprawdzić dostępność tej książki w bibliotekach korzystających z systemu bibliotecznego MAK+.

źródło informacji : makplus.pl

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .