wtorek, 30 grudzień 2014 12:38

„Agresja” w bibliotece – zajęcia dla uczniów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wszyscy wiemy, że agresja i przemoc są obecne we współczesnym świecie. Występują wśród dzieci, młodzieży i według nich są sposobem na rozwiązywanie wielu niepowodzeń. Aby zapobiec negatywnym zachowaniom naszych uczniów organizujemy zajęcia, warsztaty, spektakle. Jest to wkomponowane w codzienne życie naszej szkoły. Chcąc jednak uatrakcyjniać przekazywane dzieciom treści, docierać do nich różnymi metodami i sposobami organizujemy zajęcia również poza szkołą.

Tak było i tym razem. Dzięki współpracy z Dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, p. Wiolettą Olech nasi uczniowie klas V, VIa, VIb mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, w siedzibie miejscowej biblioteki. Prowadzone przez bibliotekarza, p. Izabelę Tyrcz zajęcia z uczniami były bardzo ciekawe i inspirujące do dyskusji. Wykorzystana w nich, znana uczniom literatura, pozwoliła usystematyzować ich wiedzę, szczególnie dotyczącą mechanizmów powstawania agresji i jej zapobiegania. Nasi uczniowie już wiedzą, że tylko konstruktywne formy radzenia sobie z emocjami pozwolą na rozładowanie wewnętrznych napięć, w sposób, który nie rani i nie niszczy wzajemnych relacji ale buduje porozumienie i uczy szacunku do drugiego człowieka. Uczniowie poznali historię Aleksa i Guza – bohaterów książki „Śmierdzący ser” autorstwa Catherine DePino, z serii „Bezpieczne dziecko – jak się bronić przed przemocą w szkole”.

Warsztaty były bardzo ciekawe i urozmaicone m.in. dyskusją, rozwiązywaniem rebusów i krzyżówek tematycznych. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał „naukową ściągę dotyczącą szczegółowych wskazówek przeciwdziałania agresji”. Wszyscy bardzo dziękujemy Paniom za poświęcony czas i miłą atmosferę podczas edukacyjnych spotkań.

Tekst: Danuta Formago
zdjęcia: bibliotekarze

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .