piątek, 03 październik 2014 15:08

Pomagamy pszczołom

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Raszówce zaprosiła do współpracy bibliotekę publiczną w Raszówce do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych o pszczołach.

Spotkanie dla uczniów obu klas pierwszych i trzecich, które odbyło się w środę 24 września z udziałem pszczelarza oraz dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce zaplanowała pani pedagog Danuta Formago. Pan pszczelarz pokazał dzieciom między innymi jak wygląda prawdziwy plaster miodu – struktura wosku jaką tworzą pszczoły w celu zabezpieczenia zapasów pokarmu i wychowania potomstwa oraz opowiadał o tajnikach życia w ulu. Żywe pszczoły, które przyniósł ze sobą, ul oraz wyposażenie potrzebne do pracy z rojem – strój, dmuchawę do odymiania roju i wiele innych akcesoriów, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

Część zajęć prowadzona przez bibliotekarza odbywała się z wykorzystaniem scenariusza udostępnionego w ramach programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” , do którego to Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce przystąpiła w marcu tego roku. Dzieci dowiedziały się dlaczego pszczoły są tak wyjątkowe ( nie tylko jako wyjątek ortograficzny) i jak w prosty sposób można je chronić przed wyginięciem. Świetnie radziły sobie z wymienianiem części ciała pszczołowatych, poznały podstawowe ich  gatunki oraz dowiedziały się jaką rolę w społeczności tych owadów odgrywa taniec pszczeli. Każda klasa otrzymała spis zasad przyjaciół pszczół, które utrwalą sobie na zajęciach z wychowawcą i wg których wspólnie z rodzicami będą mogły tworzyć środowiska przyjazne pszczołom, a także certyfikaty Akademii Przyjaciół Pszczół. Dzieci otrzymały również szablony pszczół do wykonania na zajęciach plastycznych.

Na zakończenie wszyscy wspólnie degustowali słodki miodek z pasieki pana pszczelarza.

Celem akcji „ Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom jest zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, a w szczególności ochrony pszczół zagrożonych wyginięciem, od których uzależnione jest nasze pożywienie i życie.

Info: WO, zdjęcia: DF, BP

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .