wtorek, 09 kwiecień 2019 12:02

100 lat Powstań Śląskich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sejm ogłosił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W ten sposób Parlament chciał wyrazić „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”.

Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce wraz z filią w Oborze zorganizowały spotkania dla dzieci z autorem książek dla dzieci i młodzieży Kazimierzem Szymeczko. Spotkania poświęcone było twórczości pisarza, a szczególnie książkom mówiącym o historii Polski. Autor opowiedział o swojej pierwszej książce „Historii Polski w opowieściach”, zachęcił wszystkich do sięgnięcia po serię „Zdarzyło się w Polsce”, gdzie znajdują się także opowiadania pana Kazimierza. Swoją najnowszą książkę „Gołąbek niepokoju” przedstawił jako „najmłodsze swoje dziecko”. Opowiedział o co walczono na Śląsku w latach 1919-1921, o ówczesnej codzienności mieszkańców, o różnicach kulturowych, przemycie, pracy „za miedzą”, hodowli gołębi, królików i kóz.

Spotkania miały charakter bardzo otwarty, pisarz chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników. Wielokrotnie publiczność śmiała się z żartów pana Kazimierz, a sam pisarz okazał się osobą bardzo ciepłą i sympatyczną. Na zakończenie, każdy z uczestników miał możliwość zakupienia książki z osobistą dedykacją pisarza.

Udział w spotkaniach wzięli uczniowie klas 4,5,6 ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych.

JN

Biblioteka+
Cała Polska czyta dzieciom
Fundacja Polska Miedź
Funmedia - kurs języka angielskiego dla dzieci
Mak +
Program Rozwoju Bibliotek
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Fundacja Orange
Biblioteka Narodowa
ARTMIX .